AYA Yolculuk
Öğrenci Süreçleri

AYA 5 Adımda Süreçler

1
Üniversitelerde AYA Yolculuk:
İş birliği yapılan üniversitelerin öğrencilerine, iş dünyasındaki başarılı iş insanları tarafından verilen, iş hayatına yönelik seminerler organize edilir. Konuk konuşmacı kendisinin ve veya firmasının başarı hikayesinden bahsederken, öğrencilerin iş hayatı hakkında fikir sahibi olmaları sağlanarak, kendilerini geliştirmek için ne yapmaları gerektiği ile ilgili tavsiyeler paylaşılmaktadır. İnteraktif şekilde gerçekleştirilen seminerlerde, Anadolu Yetenek Akademisi hakkında bilgi verilerek işe alım süreci anlatılmaktadır.
2
Özgeçmiş Hazırlama ve Mülakat Teknikleri Eğitimi:
AYA İK ve Eğitim Koordinatörü Elif Özgürün tarafından iş başvurusu yapacak öğrencilere, özgeçmişlerini hazırlarken nelere dikkat etmeleri, iş görüşmelerine nasıl hazırlanmaları gerektiği, görüşmelerde sergilemeleri gereken davranışlar hakkında ipuçları içeren eğitim verilmektedir.
3
İş Başvurularının Alınması ve Mülakat Süreci
Üniversitelerde verilen seminerlerin ardından 3. Ve 4. sınıf öğrencilerinden iş başvuruları alınmaktadır. İnsan kaynakları profesyonelleri, başvuru yapan tüm öğrenciler ile mülakat görüşmeleri yaparak, öğrencilere hem daha mezun olmadan mülakat deneyimi yaşatmakta hem de programa dahil edecekleri öğrencilerin seçimini yapmaktadırlar. Mülakatlarda akademik başarı ve teknik bilgi ölçülmemektedir. İkinci mülakatlar sonrasında seçilen öğrencilere, iş hayatına hazırlamak ve uygun işlere yetiştirilmek üzere AYA Kariyer Yolculuğu Gelişim havuzuna alınır.
4
AYA Kariyer Yolculuğu Eğitim Programı:
Mülakatlar sonrası seçilen öğrenciler, işverenlerin talepleri ve çalışma alanlarına yönelik, iş hayatına hazırlık eğitimleri verilmek üzere AYA Kariyer Yolculuğu Eğitim programına dahil edilir. AYA Kariyer Yolculuğu Eğitim Programı ile mezun olacak gençler, uzman eğitmenler ve yurtiçi-yurtdışı birçok başarılı projeye imza atmış yöneticilerin mentorluğunda iş hayatına hazırlanmakta ve üretime katkı sağlayacak bireyler haline getirilmektedirler.
5
İşe Alım:
Eğitimler sonrasında yapılacak değerlendirmede belirlenen kriterler üzerinde puan alan öğrenciler akademiden mezun edilerek yetkinlikleri ve başarılı oldukları alanlardaki pozisyonlara yerleştirilmektedir.